Len - vlastnosti a výhody

Vysoká pevnost a odolnost

Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost, vlákno je velice pevné (až o 30% pevnější než bavlna, za mokra dokonce až o 60%) a jeho degradace užíváním je velmi nízká. Lněné výrobky jsou mimořádně odolné mechanickému poškození. Pevnost vlákna se v mokrém stavu násobí, proto i prací proces má menší vliv na poškozováni vlákna. Lněné vlákno vykazuje také vysokou odolnost působení zásaditých látek, kyselin a jejich roztokům.

Samozřejmě záleží také na intenzitě používání, četnosti a způsobu praní, použitých pracích prostředcích a dalších vlivech. Nic není věčné, ale lněné vlákno má skvělé předpoklady pro dlouhodobé užívání.

 

Odolné zašpinění a snadné praní

Struktura lněného vlákna je hladká, na rozdíl od jiných vláken, které mají šupinatý nebo jinak strukturovaný povrch. Hladkost vlákna snižuje přilnavost pevných částic a mikroorganismů (prach, roztoči, plísně, bakterie, viry atd.), které způsobují znečištění látky. Výborně pohlcuje vlhkost a skvěle odolává negativnímu působení lidského potu, proto je ideálním materiálem pro ložní povlečení, prostěradla nebo wellness textil do sauny, páry nebo na masážní lehátka. Hladká struktura vlákna při praní mnohem snadněji uvolňuje nečistoty a lněná tkanina nevyžaduje vysoké prací teploty nebo agresivní prací prostředky.

 

Vysoká savost a rychlé schnutí

Lněné vlákno vykazuje vysokou schopnost absorpce vlhkosti, mnohonásobně vyšší než bavlna. Zároveň však pohlcenou vlhkost rychleji uvolňuje, a tedy oproti ostatním tkaninám mnohem rychleji schne.

 

Prospěšné pro tělo a zdraví 

Hypoalergenní materiál, který nezpůsobuje žádné alergické reakce. Mimořádně odolný pohlcování prachu, roztočů plísní, ale i bakteriálnímu nebo virovému znečištění. Je velmi vhodným materiálem pro lidi trpící různými druhy alergií, astmatu, atopického ekzému, lupenky, nebo s jinak přecitlivělou pokožkou apod.

Příjemný a jemný materiál s vynikající termoregulační schopností, který se skvěle přizpůsobí potřebám lidského těla: v létě poskytne příjemně chladivý omak, v zimě vás spolehlivě zahřeje.

 

Ekologicky i ekonomicky šetrné

Přírodní a biologicky zcela rozložitelné vlákno, nepoužíváme syntetické, ale výhradně přírodní bavlněné nitě a dřevěné nebo nitěné knoflíčky. Samozřejmě nepoužíváme ani plastové zipsy, které mají nejenom nízkou ekologickou hodnotu, ale i jejich životnost je mnohem nižší než je tomu u lněné látky. Je samozřejmě mnohem jednodušší vyměnit opotřebený knoflíček než celý zip.

Velmi kvalitní, pevný a odolný materiál s delší životností, snadné a méně intenzivní praní při nižších teplotách a s použitím méně agresivních prostředků.

Uvedené vlastnosti samozřejmě přinášejí i vysoký ekonomický efekt.