Len - vlastnosti a výhody

Len má oproti jiným textilním vláknům velmi vysokou odolnost, vlákno je velice pevné (až o 30% pevnější než bavlna, za mokra dokonce až o 60% !) a jeho degradace užíváním je téměř nulová. Lněné výrobky takřka nestárnou, jsou mimořádně odolné mechanickému poškození a u struktury plátna téměř nedochází k „řídnutí“. Pevnost vlákna se v mokrém stavu násobí, proto ani prací proces nemá zásadní vliv na poškozováni vlákna, nedochází k „vypírání“ textilie. Lněné vlákno vykazuje také vysokou odolnost působení zásaditých látek, kyselin a jejich roztokům.

Struktura lněného vlákna je hladká, na rozdíl od jiných vláken jako třeba bavlna, které mají šupinatý nebo jinak strukturovaný povrch. Hladkost vlákna značně snižuje přilnavost pevných částic a mikroorganismů (prach, roztoči, plísně, bakterie, viry atd.), které způsobují znečištění látky. Len je tedy mimořádně odolný pohlcování prachu, mastnoty nebo jiných nečistot a velmi dobře odolává zašpinění. Skvěle odolává negativnímu působení lidského potu - nedochází k vytváření tzv. "map", a právě proto je ideálním materiálem pro ložní povlečení, prostěradla nebo wellness textil určený pro saunu, parní lázeň nebo na masážní lehátka. Hladká struktura vlákna  navíc umožňuje při praní mnohem snadnější uvolnění nečistot, proto lněná tkanina nevyžaduje vysoké prací teploty nebo agresivní prací prostředky.

Lněné vlákno navíc vykazuje vysokou schopnost absorpce vlhkosti, mnohonásobně vyšší než je tomu u bavlny. Zároveň však absorbovanou vlhkost rychleji uvolňuje, a tedy oproti ostatním přírodním tkaninám mnohem rychleji schne.

Vysoká mechanická pevnost vlákna, odolnost nečistotám a jeho schopnost pohlcovat vlhkost, předurčuje len k použití u řady výrobků bytového textilu, jako jsou utěrky, ubrusy, ložní prádlo, prostěradla, ale také ručníky nebo župany. Povlečení, ubrusy nebo utěrky vyrobené z lněné látky, jsou téměř nezničitelné.

Len má příjemný chladivý omak, který je u ložního povlečení, prostěradel nebo letních přikrývek velmi doceňován především v horkých letních měsících.

Lněný textil je tedy materiál s velmi vysokou odolností a trvanlivostí. Dodnes má mnoho lidí v domácím vybavení utěrky z „výbavy“ své maminky nebo babičky, které jsou oproti bavlněným, stále pevné, neřídnou a nepouští vlákno. Jsou naprosto nepřekonatelné v leštění skla a skleněného nádobí.

Len je také hypoalergenním materiálem, nezpůsobuje žádné alergické reakce. Navíc je, jak už bylo řečeno, mimořádně odolný znečištění, nepohlcuje prach, dobře odolává roztočům, plísním, ale i bakteriálnímu nebo virovému znečištění. Je tedy mimořádně vhodným materiálem pro lidi trpící různými druhy alergií, astmatu, atopického ekzému, lupenkou apod.

Textilie vyrobené z lněného vlákna jsou velmi výhodné nejenom z hlediska trvanlivost a odolnosti, ale i ze zdravotního hlediska. Neméně hodnotný je i jejich ekologický význam – nižší opotřebení a tedy i delší životnost materiálu, snadné a méně intenzivní praní při nižších teplotách a s použitím méně agresivních prostředků. Tyto vlastnosti samozřejmě přinášejí i mimořádný ekonomický efekt.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.