Péče o lněné látky

Naše výrobky jsou zhotoveny z čistě lněných textilií bez dalších přísad v podobě jiných vláken (bavlna apod.) Vzhledem ke skutečnosti, že len je přírodním materiálem, je vhodné při jeho údržbě dodržovat několik důležitých zásad, které zaručí opravdu dlouhodobou životnost lněného výrobku. Více o vlastnostech lněného vlákna zde.

  • doporučujeme prát při 40ºC s volbou šetrného programu. Některé výrobky je možné prát i při 60ºC (výrobky bez dřevěných knoflíčků – ale je nutné počítat s vyšší srážlivostí při prvním parní cca do 5 %). Len je mimořádně odolný a je možné jej i vyvářet, ale je nutné počítat s ještě o něco vyšší srážlivostí materiálu po první vyvářce (5 -10%).

    Nižší prací teploty nemají vliv na čistotu prádla, len má specifickou strukturu vlákna, která se mnohem méně špiní, ale také snadněji uvolňuje již ulpělé nečistoty. Len zkrátka vyšší teploty ani nevyžaduje. Vyšší teploty ovlivní především jeho srážlivost.

  • při praní používejte šetrné prací prostředky nejlépe na bázi mýdla (Jelen, marseillské mýdlo apod.)

  • len má tendenci chytat vlákna jiných tkanin (bavlna, vlna, apod.), je tedy vhodné prát lněné výrobky samostatně

  • nebělte ani nepoužívejte chemické čistící prostředky

  • ždímejte při nižších otáčkách (omezíte přirozenou mačkavost materiálu), len velmi dobře schne takže i při vyšší absorpci vlhkosti uschne rychleji než bavlna

  • nedoporučujeme používat sušiček, sušte klasicky na šňůře, prádlo dobře vypněte (sušička lnu nevadí, můžete ji samozřejmě používat, jde pouze opět o omezení přirozené mačkavosti lněných tkanin, sušené klasicky na šňůře se budou snáze žehlit)

  • před žehlením nebo mandlem látku navlhčete

  • při žehlení používejte nejvyšší žehlicí teploty (obvykle je na ovládání uvedeno: len, linen, leinen, apod.) - len má mimořádnou schopnost odolávat vysokým teplotám, které navíc lépe vyrovnají pomačkané vlákno

 

Při prvním praní je nutné počítat s určitou mírou srážlivosti – cca do 5 %, jedná se o specifickou vlastnost lněného vlákna, kterou je možné zmírnit důsledným dodržením doporučených pravidel.

Ložní povlečení, a prostěradla vyrábíme ze sanforizované lněné látky - tzn. že tkanina je předsrážená a při dalším praní už nedochází k dalšímu srážení (mírné sražení je jako i u jiných materiálů samozřejmě možné, především při vyšších pracích teplotách a vyvářce).

Výše uvedené zásady zaručují dlouhou životnost lněného materiálu, která je opravdu mimořádná. Lněné textilie degradují mnohem pomaleji než bavlna nebo syntetická vlákna, naopak delším užíváním získávají větší jemnost při zachování původní pevnosti vlákna.

Len má i mimořádnou enviromentální hodnotu – z hlediska nízké energetické náročnosti a ekologické zátěže. Příjemný je jistě i ekonomický efekt (dlouhá životnost materiálu, nízké teploty při praní, kratší prací cyklus).